Klasa druga

DRUGI ROK SZKOLNY

Ćwiczenia kolorystyczne z farbami wodnymi. Prace stają się bogatsze, zwiększa się ich siła wyrazu.

Ćwiczenia w rysowaniu form z osią symetrii. Uczniowie ćwiczą prawa-lewa, góra-dół. Dorysowanie rysunku pokazanego na jednej połowie osi symetrii zwiększa znaczenie zdolności rozróżniania strony prawej i lewej.

Ćwiczenia w pisaniu kredą i ołówkiem w oparciu o bajki i legendy.

Liczenie rozszerza się na większe zbiory liczbowe. Dzięki tabliczce mnożenia zrozumiały staje się związek między liczbami i ich właściwościami. Kreślenie znaków i sposób pisania wymaga pewnej geometrycznej wyobraźni. Pisanie, liczenie i obliczanie w pamięci nadal przeżywa się i wyprowadza z całości. Przedstawiane są zarówno konkretnie jak i abstrakcyjne przykłady rachunku. Działania rachunkowe ćwiczy się przemiennie.

Obok robienia na drutach dochodzi nauka szydełkowania, zarówno dla chłopców jak i dziewcząt. Dzieci wykonują pokrowiec na flet.